Wednesday, April 18, 2012

გაგვეთილის გეგმა


Առարկա
Երաժշտություն(առաջին դասարան)
Դասի թեման
Աշնան   տոն
Նպատակը
Դասարանի տոնին մասնակցություն , մենակ և մյուսների հետ միասին երգն ու պարը լսարանի առջև ներկայացնելու ունակությունների հմտությունների զարգացում:ՈՒրիշի ստեղծագործության նկատմամբ   հարգալից վերաբերմունք,գիտելիքների գնահատում:
Ակտիվությունը
Մասնակցում են դասարանի միջոցառմանը,երգում նվագակցությամբ և երգչախմբի հետ մեկտեղ,ուրիշի երգի,զրույցի ժամանակ պահպանում են վարմունքի նորմերը,զգույշ են ուրիշի ստեղծագործության նկատմամբ:
Ռեսուրսներ
Գիրք,աշխատանքային տետր,գունավոր մատիտներ:
Դասի ընթացքը
Սովորել  երգ նվիրված աշնան տոնին:Պատմել մի պատմվածք,որպեսզի  աշակերտների մեջ տպավորվի երաժշտական խոսքը:
Գնահատում
Գնահատվում են երեխաները գւվասանքով,խրախուսմամբ,նվերներով
Դասի տևողությունը
45րոպե
Դասի արդյունքը
Հասել եմ արդյունքի եթե աշակերտները լիովին պատկերացնեն տարվա բոլոր եղանակները,կարողանան  ստեղծագործել և հորինել երաժշտություն:

შეფასების რუბრიკა


.Չափորոշիչներ
4-րդ դասարան(երաժշտություն)
Գործնական հմտությունների, կարողությունների ւ գաղափարների արտահայտում:
Երգել(որևէ դերեր գիտենալ ևուսուցանել)
Մեկ կամ մի քանի նվագարան վրա նվագել.
Պար բեմադրել,պարաշարժումներ ցույց տալ:
Հաղորդակցություն ւ մեկնաբանում
Երաժշտական-թեմատիկ նյութը հաղորդել տարբեր եղանակներով:
Գնահատում
Լսած երաժշտական ստեղծագործությունը վերլուծության ենթարկել ւ բնութագրել:
Երաժշտական ստեղծագործության կատարումը գնահատել:
Երաժշտության ուսուցչի մասնագիտական գիտելիք
Երգացանկ:Միաձայն,երկձայն,եռաձայն երգեր:ժամանակակից,դասական,ժամանակակից երգացանկ: 
Պարացանկ: Հայկական ,վրացական պատմական(վալս,մենուետ) և ուրիշ ժողովրդական պարեր:

Նպատակը
Նպատակին հասել ենք,եթե երեխաները տարբերում են երաժշտական տերմինները:ՈՒսուցիչը գովում է երեխաներին և հետաքրքրվում,թե որքանով հավանեցին նրանք դասերը:




სასწავლო პროექტი



ՆԱԽԱԳԻԾ
Նախագծի անվանումը-Մեր դասարանը
Նախագծի հիմնական թեման.Դասասենյակի ֆիզիկական միջավայրը:
Նպատակը.    ՈՒսուցչուհին պլանավորում է ,
որ        արձակուրդից        հետո
առանձնապես  պետք    է    
պատրաստվի իր աշակերտներին
ընդունելու համար:
Նախագծի ընթացքը.ՈՒսուցչուհին նոր   կահույքը
                                    տեղավորում է  այնպես,  որ
նախատեսի  աշակերտների                
յուրահատկությունները  և
                                     առանձնահատուկ պահանջները:
Նոր միջավայրի ընկալում.Աշակերտին հնարավորություն է տալիս
                                    մի միջավայրից անցնել մյուսին:
            Այսպիսի վերփոխման առանձնահատուկ
միջավայրի    նախապատրաստվելու  
լավ օրինակ է հանդերձարանը ,
որտեղ աշակերտները փոխում
                                       են  հագուստը  և պատրաստվում մարզվելու:
Սպասվելիք արդյունքները.Երկար ժամանակ տեսած նյութը
աշակերտի համար կորցնում է
  ուշադրությունը,իսկ փոփոխությունը
լավ է անդրադառնում կրթության
և            աշխատանքային պլանավորմանը
Նախագծի էֆեկտիվություն ը-կարգապահություն,պատասխանատվություն
Մասնակիցների հասակը-4-րդ դասարան
Նախագծի ռեսուրսները- ծաղիկներ, նկարներ,գունավոր թերթեր
Առարկաների,առարկայական խմբերի կապը-նկարչություն,աշխատանք,բնություն
Նախագծի հեղինակ՝Գոհար Բարեկյան
  էլեկտրոնային հասցեն`goarbarekian@gmail.com